Co se děje
Článek

Milujete pivo? Uvařte si doma své vlastní

Jako Češi jsme na své pivo náležitě pyšní. Máme taky proč. Když v zahraničí zmíníte naši zemi, ne vždy se setkáte s úspěchem, ale při zmínce našeho piva to je jinak. Díky kvalitě a rozmanitosti našeho sortimentu ve světě obsazujeme přední příčky v konzumaci piva na osobu za rok. Vaření českého tekutého zlata je koníčkem řady z nás. Poslední dobou stoupá i zájem o výrobu vlastního domácího piva. Právě díky němu se na trhu objevují desítky rozmanitých pivních chutí.

Jaké vybavení bude potřeba

Pokud si nejste jistí, jak dlouho vám tento koníček vydrží a nechcete hned investovat do domácího minipivovaru, můžete si pořídit základní vybavení. Sada obsahuje vše potřebné (hrnec, kvasnou nádobu s víkem, kvasnou zátku s těsněním, scezovačku apod.) Máte-li ve svém okolí nějaké blízké, které by set na vaření vlastního piva potěšil, můžete jim udělat radost tímto skvělým a originálním dárkem.

Pokud to s vařením piva myslíte o něco vážněji, pořiďte si kvalitní profesionální přístroj na výrobu piva. Počáteční investice do minipivovaru je sice větší, na druhou stranu je téměř jednorázová. Kvalitní přístroj vám oproti běžné sadě umožňuje vyrobit jakýkoliv druh piva. Láká-li vás tato možnost, ale nevíte, kde sehnat finance, mohla by vám pomoci půjčka bez registru.

Oba tyto způsoby jsou samozřejmě časově náročné. V České republice to zatím nelze, ale ve Švýcarsku a v Německu je možné vyrobit si domácí pivo ve výrobníku sody z pivního koncentrátu. Funguje to stejně jako s limonádou, akorát místo sirupu použijete pivní koncentrát.

Proces vaření a potřebné znalosti

Postup vaření piva je celkem náročný a neobejdete se bez určitých znalostí. Má tyto fáze: rmutování (sladové enzymy štěpí škrob na zkvasitelné cukry), scezování s vyslazováním (oddělení kapalné části rmutu od pevných zbytků sladu, výsledkem je sladina), chmelovar, chlazení, spílání, zakvašení a hlavní kvašení a poslední krok je lahvování s dokvašováním.

Teorie není vše, proto pokud si ani po prostudování postupů stále nevěříte, nebojte se obrátit na odborníky. Amatérští sládci mají facebookové skupiny či blogy, kde vám rádi dají cenné rady a upozorní vás na nejčastější chyby.

Také existují začátečnické kurzy, kde vás naučí vhodné postupy přesně pro vás. Správné vybavení a biflování není záruka úspěchu, ale je to krok správným směrem. Vaření piva chce čas, trpělivost a výsledky se posléze dostaví.

Chcete doplnit či opravit článek? Napište nám.
Čtěte také